Keskerakonnale ei tohi Tallinnas anda loobumisvõitu

Keskerakonnale ei tohi Tallinnas anda loobumisvõitu

Riigikontrolli aruandes ega Pealtnägija loos kohalike omavalitsuste teavituskulude kohta ei olnud minu jaoks midagi üllatavat. Isegi see nahaalsus ja küünilisus, millega kasutab Keskerakond Tallinnas ikka ja jälle avalikku raha parteipropagandaks, ei üllata enam ammu. Linnajuhtide jutt sellest, et seaduseaugud võimaldavad neil linna raha isiklikuks valimiskampaaniaks kasutada, kõlab nagu korterivarga jutt sellest, et ta varastas mitte pahatahtlikkuse, vaid selle tõttu, et uks ei olnud lukus.

Tallinna teavituskulud

Ka Riigikontrolli hinnang on siin ühene: “Riigikontrolli hinnangul on Tallinna linn kulutanud 2013. aastal ca 337 000 eurot teavitustele, mis sisaldas poliitiku või erakonna valimisreklaami. Teavitused on tehtud teadlikult viisil, mis võimaldab neist välja lugeda tugevaid poliitilisi sõnumeid. Auditi käigus kogutud tõendid näitavad, et nende teavituste korraldamise põhjus ei ole välja kasvanud vajadusest tegutseda avalikes huvides ja teavitused on motiveeritud erahuvidega. Nende teavituste korraldamine ja rahastamine linnaeelarvest on vastuolus KOKSiga.”

Siiski väärivad kõik, kes asjast räägivad, tunnustust. Rääkida ja veel kord rääkida tuleb kõigest sellest jaburast, mis meie pealinna juhtimises pigem Kesk-Aasiat kui 21. sajandi Euroopat iseloomustab. Vaid nii on lootust, et 2017. aasta valimistel saab piisav hulk inimesi teha Tallinnas informeeritud otsuse ning Tallinn vabastatakse Savisaare ainuvõimu alt.

Sotsiaaldemokraadid on linnavolikogu kõige aktiivsema fraktsioonina juhtinud Keskerakonna kuritarvitustele pidevalt tähelepanu. Küll aga on üha vähem märgata IRLi ja Reformierakonna saadikute soovi pingutada jätkuvalt selle nimel, et olulised teemad linnavolikogu seinte vahelt välja jõuaksid. Kohalike valimiste eel Savisaarele vastandunud ning valimiste järel end opositsiooniliidriks kuulutanud Eerik-Niiles Krossist pole volikogus juba tükk aega midagi kuulda olnud. Ometi on vahepeal vastu võetud linnajuhtimist tsentraliseeriv ning 10 miljoni euro suuruseid propagandakulusid sisaldav 2015. aasta eelarve, reklaamitud linnatranspordil noori keskerakondlasi ning kasutatud erakonna kampaaniaks linnaosade reservfondide raha.

Inimlikult saan ma sellest aru. Kui vastuseks küsimusele, kui palju plaanib linnavalitsus kulutada Keskerakonna esimehe jõulutervituse reklaamiks, räägib linnapea kõnepuldis sellest, kuidas ta 25 aastat tagasi selleks ajaks siit ilmast lahkunud Voldemar Pansoga jalutas, siis nüristab see tõepoolest vaimu ning vähendab volinike entusiasmi volikogus sisulist arutelu pidada. Samas, poliitikuna saan ma aru, et just opositsiooni hambutut apaatsust Tallinnas ainuvõimu nautiv Keskerakond taotlebki. Selleks, et sundida Keskerakonda ka Tallinnas tegema teisiti – juhtima linna arukalt, ausalt ning läbipaistvalt – tuleb opositsioonierakondadel jõud ühendada.

Järjepidev töö volikogus on tihtipeale rutiinne ja selles ei ole valimiskampaaniale iseloomulikke šõuelemente, kuid seda on vaja teha. Poolteist aastat pärast kohalikke valimisi on vara püssi põõsasse visata. Kui me Savisaare sigadusi ei pidevalt paljasta ega kuritarvitustele tähelepanu pööra, siis saavad need varsti uueks normaalsuseks – peaagu juba ongi saanud.

Tallinna sotsiaaldemokraadid panid möödunud aasta lõpul kokku Keskerakonna korruptsioonikalendri. Tegelikult tuleb hakata tänavuse aasta kalendrit koostama kohe, sest Keskerakond on juba jõudnud ning jõuab valimiste eel maksumaksja rahaga kindlasti erakordselt palju jama korda saata. Iga abikäsi selliste võimu kuritarvitamiste paljastamisel on teretulnud. Selleks, et neist sellest avalikult teada anda, kirjutage mulle otse anto.liivat@sotsdem.ee.

Jäta oma kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>