Savisaare peaks ametist vabastama ikkagi linnavolikogu

Savisaare peaks ametist vabastama ikkagi linnavolikogu

Tegin eile IRLi ja Reformierakonna fraktsioonidele ettepaneku avaldada üheskoos linnapea Edgar Savisaarele umbusaldust. Paraku ei saanud umbusaldusavaldusest asja, sest IRL ja Reformierakond ettepanekut ei toetanud. Miks ma pean õigeks, et vaatamata kohtu otsusele linnapea ametist kõrvaldada ka volikogu linnapeale umbusaldust avaldaks? Lühidalt seepärast, et Tallinn ei vaja mitte määramata ajaks linnapea kohusetäitjat, kes ütleb, et tegelikult juhib kohtu otsusele vaatamata linna ikkagi Edgar Savisaar, vaid volikogul tuleb demokraatliku protsessi käigus Edgar Savisaar ametist vabastada ning valida uus täieõiguslik linnapea.

Kui peaksid tõele vastma keskerakondlaste väited, et Tallinna linn on vaatamata Savisaare puudumisele hästi juhitud, siis võiks ju linnapea vabalt ametist vabastada. Kui aga Edgar Savisaar, kelle õigused linnapeana avalikku võimu teostada on peatatud, juhib tegelikult linna edasi, siis on see vastuolus Harju maakohtu otsuse mõttega.

Minu eilset sõnavõttu linnavolikogus on võimalik vaadata siit:

24. septembril pidas kaitsepolitsei kinni Tallinna linnapea Edgar Savisaare ning esitas talle kahtlustuse korduvas altkäemaksu võtmises. Kahtlustuse järgi võttis Edgar Savisaar 2014. ja 2015. aastal korduvalt altkäemaksu varade ja soodustustena nii enda kui ka kolmanda isiku kasuks kokku mitmesaja tuhande euro väärtuses.

Riigiprokuratuur taotles 24. septembril Harju maakohtus korruptsioonikahtluse alla langenud Tallinna linnapea Edgar Savisaare ametist kõrvaldamist ning 30. septembril rahuldas Harju maakohus riigiprokuratuuri taotluse. Edgar Savisaare ametist kõrvaldamist põhjendas prokuratuur seisukohaga, et kuriteoepisoodides, milles linnapead kahtlustatakse, on tunnistajateks linnavalitsuse ametnikud, kes saavad otse või vahendatuna linnapealt korraldusi. Kohus asus seisukohale, et linnapeana jätkates oleks Edgar Savisaarel võimalik mõjutada võimalikke tunnistajaid. Samuti on prokuratuuri hinnangul olemas oht, et Edgar Savisaar hakkab linnapeana tagantjärele enda kasuks tõendeid muutma. Lühidalt öeldes on kohus prokuratuuri esitatud ja kaitsepolitseiameti kogutud tõendeid kaaludes asunud seisukohale, et Edgar Savisaar võib linnapeana töötades takistada kriminaalmenetlust.

Tegelikult on Tallinna linn juba enam kui pool aastat juhita ja lühidalt öeldes on meil täna linnapeana ametis isik, kes ei saa ega tohi kohtu hinnangul linna juhtida. Ometi väidavad nii linnapea advokaadid kui ka abilinnapea, et tegelikult juhib vaatamata kohtu otsusele linna ikkagi Edgar Savisaar. Ka selmet aidata ametist taandudes kaasa sõltumatule kriminaaluurimisele ning keskenduda oma õiguste kaitsmisele kriminaalmenetluses, on linnapea asunud hoopis linnameedia vahendusel õiguskaitseorganeid kohatult ähvardama.

Ma austan süütuse presumptsiooni põhimõtet ja tunnen linnapeale kehva tervise pärast kaasa. Samuti soovin talle siiralt kiiret paranemist.

Siiski võtab arenenud poliitkultuuriga riigis suures ulatuses altkäemaksu võtmises kahtlustuse saanud linnapea poliitilise vastutuse ja astub ametist tagasi. Edgar Savisaar ei ole seda teinud isegi pärast seda, kui talt on võetud õigused teostada avalikku võimu.

Linnakodanike huvides on, et Tallinnal oleks linnapea, kes saaks täie tähelepanu ja energiaga keskenduda linnajuhtimisele, mistõttu pean õigeks, et linnavolikogu kasutaks oma õigust rakendada demokraatlikku poliitilist kontrolli, vabastaks usalduse kaotanud Edgar Savisaare ametist ning valiks linnale uue täieõigusliku linnapea.

Lisaks loodan, et Edgar Savisaare umbusaldusavaldusega  – kui see peaks taas volikogu päevakorda jõudma – ühineb ka piisav hulk vastutustundlikke Tallinnast hoolivaid Keskfraktsiooni saadikuid. Oluliselt muutunud poliitilises olukorras pole ju kellelgi keelatud targemaks saada ja parema tuleviku nimel oma seniseid seisukohti muuta.

Kuula minu mõtteid, kuidas Tallinnas korruptsiooniohtu vähendada ka Kuku raadio Linnatunni saatest: http://podcast.kuku.ee/2015/10/01/linnatund-2015-10-01/

Jäta oma kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>