Strateegia ja taktika

Strateegia ja taktika

Vahelduseks siis ka üks täiesti mittepoliitiline blogipostitus ;-). Unustasin viimases strateegilise eestvedamise loengus magistrantidele vastata küsimusele, millele vastata lubasin. Küsimus oli iseenesest klassikaline – mis on strateegia ja taktika vahe ning kuidas ilmutab see ennast eestvedamises? Saagu see küsimus nüüd ka blogilehel vastatud.

Loomulikult on siin palju erinevaid definitsioone, interpretatsioone ja arvamusi. Minu arvamust mööda tegeleb aga strateegilise juhtimise aine eelkõige küsimusega „Kuidas luua hea strateegia?“, kuid strateegilise eestvedamise aine küsimusega „Kuidas strateegia hästi ellu viia?“. Nii võiksid need kaks ainet magistriõppe programmis teineteist kenasti täiendada.

Mis aga on strateegia ja mis taktika eestvedamises? tactics-vs-strategyMulle meeldib mõelda, et taktika eestvedamises on nähtav ja strateegia (vilumatule silmale) nähtamatu. Mõelgem näiteks jalgpallimängule. Kui te ei ole just jalgpalliekspert, siis kõik, mida väljakul ja selle kõrval näete, on taktika, see aga, mis jääb teile märkamatuks (näiteks meeskonna eriomane treening- ja taastumismetoodika, mängueelse häälestusega saavutatud tiimi vaimne seisund, treeneri nö pikk plaan konkreetse mängu võitmiseks jpm.), on strateegia. Äris ja poliitikas on põhimõtteliselt samamoodi – vilumatu silm märkab taktikat, kuid mitte strateegiat. Tihti tõmbavad aga just strateegia komponendid ja nendevahelised seosed tippkonkurentsis õhkõrna piiri edu ja ebaedu vahele.

Jäta oma kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>