Tallinna linnajuhtide altkäemaksuafäärist

Tallinna linnajuhtide altkäemaksuafäärist

Neli päeva on möödunud sellest, kui Kaitsepolitseiamet  ja Riigiprokuratuur teatasid, et Tallinna linnapead Edgar Savisaart kahtlustatakse korduvas altkäemaksu võtmises ning Tallinna linnavolikogu esimeest Kalev Kallot kaasaaitamises altkäemaksu andmisele ja võtmisele.

Ma ei häbene tunnistada, et Keskerakonna tipppoliitikute altkäemaksuskandaali avalikustamine just nüüd tuli mulle üllatusena. Siiski pole saladus, et Tallinna rahaasjad paistavad juba pikka aega korrast ära olevat. Olgu selleks siis linlaste raha kulutamine kohaliku omavalitsuse pädevusse mittekuuluvatele ettevõtmistele (näiteks munitsipaalmeedia ja -pank) või Keskerakonna ja linna rahakottide süsteemne ja tahtlik segiajamine valimiskulutuste katmisel. Oleme fraktsioonikaaslastega neile rikkumistele avalikkuse tähelepanu juhtinud varem ning teeme seda tarvidusel ka edaspidi. Ikka selleks, et Tallinna juhtimine muutuks ausaks, arukaks ja läbipaistvaks.Bribery

Arenenud poliitkultuuriga riigis on pretsedenditu, et pärast seda, kui kaks Euroopa Liidu liikmesriigi pealinna kõrgemat võimukandjat on kahtlustatavad suures ulatuses altkäemaksu võtmises, keelduvad nad ametist tagasi astumast. Kui Harju maakohus rahuldab prokuratuuri taotluse vabastada Edgar Savisaar Tallinna linnapea ametist, siis avaldab sotsiaaldemokraatide fraktsioon järgmise nädala neljapäeval toimuval volikogu istungil linnapeale umbusaldust. Karistusseadustiku järgi kõrvaldatakse kahtlustatav või süüdistatav ametist, kui ta ametikohal edasi töötades võib jätkuvalt toime panna kuritegusid või kahjustada kriminaalmenetlust.

Loomulikult kehtib õigusriigis süütuse presumptsiooni põhimõte, kuid lähtun sellest, mis on linnale parim. Kui Edgar Savisaare õigused avalikku võimu teostada on kohtu otsusega peatatud, ei saa ta tegelikult linna juhtida. Tallinn aga vajab ja väärib linnapead, kes 2016. aasta eelarve koostamise ajal ning ka edaspidi saaks täie tähelepanu ja energiaga pühenduda linnajuhtimisele. Me keegi ei tea, kui pikaks ja tõsiseks kujuneb käesoleva Keskerakonna juhtide altkäemaksujuhtumi menetlus. Seetõttu pean õigeks, et Edgar Savisaar saaks keskenduda oma õiguste kaitsmisele kriminaalmenetluses ning tema volitused linnapeana töötada lõppeksid tähtajatult.

Vaatamata sündmusterohkele ajale poliitikas soovin kõigile siiski rahulikku nädalavahetust ja loodan, et leiate mahti nautida pereringis sooje sügisilmu.

PS! Minu mõtteid saate kuulata ka Kuku raadio vahendusel SIIT

Jäta oma kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>